Két év után először volt szükség a tartalék fedélzeti számítógépre

2014. március 5. helyi idő szerint 11:36-kor a Masat-1 fedélzeti számítógépe átváltott a redundáns párjára, az átállást feltehetően egy Single Event Latch-Up okozta, így most a másodlagos – az elsődlegessel teljesen egyenértékű – egység látja el a feladatait. Az alrendszer és így a Masat-1 működése azóta is zavartalanul folytatódik, tehát az átállás sikeresen megtörtént, a redundáns rendszer kiválóan vizsgázott.

Meghívó – Műegyetemi fiatalok az űrben

A BME Villamosmérnöki és Informatikai Kar és a Magyar Asztronautikai Társaság a Masat-1 műhold második születésnapja alkalmából „Műegyetemi fiatalok az űrben” címmel rendezvényt szervez a Műegyetemen 2014. február 13-án, amelyen minden érdeklődőt szeretettel várnak.

14.30-kor – amennyiben az időjárás engedi – rádióamatőrök felbocsátanak egy héliumos ballonra helyezett jeladót a BME I épülete elől, amely a „Happy Birthday Masat-1″ üzenetet fogja sugározni.

A 15.00-kor kezdődő előadásokon többek között szó lesz a Masat-1 műhold elmúlt éves eredményeiről, az Európai Űrügynökség által meghirdetett rakéta- és ballonkísérletek műegyetemi sikereiről, valamint a műholdas adatok kutatási és gyakorlati alkalmazásairól.

A Műegyetem hallgatói és fiatal kutatói nem csak szóbeli előadásokat tartanak, hanem 16.30-17.30 között poszterek segítségével, kötetlen beszélgetésen is beszámolnak érdekes eredményeikről.

A BME I épületében ezen a napon reggel 10-től megtekinthető lesz a Magyar Asztronautikai Társaság „Világűr emberközelben” című kiállítása, valamint bemutatásra kerülnek a Masat-1 műholddal kapcsolatos relikviák is.

Időpont és helyszín

2014. február 13., csütörtök, 15.00-18.00, BME I. épület, I.B.025.
(1117 Budapest, Magyar tudósok krt. 2.)

Regisztráció

A rendezvényen való részvételhez kérjük, regisztráljon az alábbi oldalon:

A rendezvény programja

14:30 Ballon engedése a Masat-1 születésnapjának a tiszteletére az I épület elől
15:00-16:30 Előadások (I.B.025.)
Levezető elnök: Bacsárdi László, a Magyar Asztronautikai Társaság főtitkára

• Megnyitó – Kovács Kálmán, a BME EIT igazgatója
  • Köszöntő – Solymosi János, a Magyar Asztronautikai Társaság elnöke
  • A Masat-1 elmúlt egy éve (Dudás Levente, BME VIK)
  • Masat-1 hatása és jövőképe (Horváth Gyula, BME VIK)
  • Űrbiológia a felhők fölött (Grósz Veronika, BME VIK)
  • Mit csinál a Gekko egy rakétán? (Lőrinczi Ottó Botond, BME VIK)
  • GPS, a műholdas helymeghatározás eszköze és egyéb széleskörű alkalmazásai (Tuchband Tamás, BME ÉMK)
  • Műholdakkal az olvadó antarktiszi jég nyomában (Kiss Annamária, BME ÉMK)
  • Számítógépes pályatervezés a Naprendszerben (Varga Gábor, BME GPK)
  • Poszter-előadások egy percben (felkért poszter-előadók rövid ismertetője)
  • Zárszó: Vajta László, a BME Villamosmérnöki és Informatikai Kar dékánja
16:30 Masat-1 relikviák bemutatása (I épület, aula)
16:40-17:30 Poszter-előadások és kötetlen beszélgetés (I épület, aula)
10:00-17:30 Kiállítás: a Magyar Asztronautikai Társaság „Világűr emberközelben” című poszter-kiállítása és műegyetemi kutatások bemutatása
Kövesd a Masat-1-et élőben az elsődleges földi állomásról!

A BME E épületének tetején található műhold vezérlő állomás a regisztrációs héten megnyitja kapuit!

BME Masat-1 Földi állomás

A Masat-1 Magyarország feletti áthaladásának időpontjai:

hétfő, február 3. 13:23-13:39 között
hétfő, február 3. 15:02-15:18 között
kedd, február 4. 15:26-15:42 között
szerda, február 5. 14:08-14:25 között
szerda, február 5. 15:50-16:05 között

Találkozó: az adott áthaladás kezdete előtt 15 perccel a BME E épület portája előtt (max. 5 percet tudunk várni).

Masat-1 műholdpálya szimuláció

Egy-egy áthaladásra max. 10 főt tudunk fogadni, ezért a részvétel regisztrációhoz kötött.

Regisztráció: (név és időpont megadása szükséges)

A Google Maps egy verziófrissítés miatt nem elérhető jelenleg. Egy szoftvermodul új verziójának integrálását igényli a javítás, amit az egyéb feladatok miatt még nem tudtunk elvégezni. A javítás hamarosan várható. Megértésüket köszönjük!

Újabb támogatás a Masat-2 fejlesztéséhez

„A MaSat-2 műhold fejlesztési fázis első ütemének támogatása érdekében a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium és az Emberi Erőforrások Minisztériuma fejezetek közötti előirányzat-átcsoportosításról szóló 1859/2013. (XI. 19.) Korm. határozat” megjelent a Magyar Közlöny november 19-i számában, melynek alapján a Masat-2 projekt első fázisához érkezhet el. Természetesen a tervezés megkezdésével egy hosszú út áll még a Csapat előtt a következő műholdunk felbocsátásáig, és még számos hasonló mértékű támogatásra lesz szükségünk a befejezésig, de bizakodóan tekintünk a jövőbe és reméljük, hogy a Masat-1 támogatói mellett új szponzorok és partnerek is bekapcsolódnak Magyarország műholdfejlesztési projektjébe.

Köszönjük a bizalmat és a támogatást!